TAYC Haritage Regatta Results

 

Pos

Sail  

Boat  

Rating

Skipper

Yacht Club

 1 

 2 

 3 

Total

Pos

1  

9  

Island Blossom  

44.94  

Corbin Penwell  

MRYC  

1  

1  

3  

5  

1  

2  

5  

Billie p hall  

32.1  

Sean Callahan  

TAYC  

3  

2  

2  

7  

2  

3  

2  

Silver Heel  

41.94  

Max Kurland  

CRY&CC  

2  

8/DNS  

1  

11T  

3  

4  

15  

Jay Dee  

0  

Dan North  

CBYC  

4  

3  

4  

11T  

4  

5  

20  

EDMEES  

40.14  

Marshall Paterson  

Maritime Museum  

6/RDG  

5/RDG  

5  

16  

5  

6  

4  

Island Bird  

82.92  

John NORTH  

CBYC  

5  

8/DNF  

6  

19  

6  

7  

3  

Magic  

31.68  

Jonathan Clarke  

TAYC  

8/DNF  

8/DNS  

7  

23  

7  

 

 

Details for the results of each race can be found here: http://www.regattanetwork.com/event/10968#_newsroom+results

 

TAYC Annual Regatta Series Results

Great weekend on the Tred Avon, Saturday was very puffy and plenty of wind shifts to watch out for. Sunday was a very slow start with no wind but eventually came up and finished the fleet.

Log Canoes (9 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 09, 2015 12:09:37 PM CDT

Pos

Sail  

Boat  

Rating

Skipper

Yacht Club

 1 

 2 

 3 

Total

Pos

1  

9  

Island Blossom  

44.94  

Corbin Penwell  

MRYC  

1  

1  

5  

7  

1  

2  

4  

Island Bird  

82.92  

John North  

CBYC  

3  

2  

3  

8  

2  

3  

15  

Jay Dee  

0  

Dan North  

CBYC  

2  

7  

2  

11T  

3  

4  

2  

Silver Heel  

41.94  

Max Kurland  

Chester River Yacht & CC  

4  

3  

4  

11T  

4  

5  

5  

Billie P. Hall  

32.1  

sean callahan  

TAYC  

5  

10/DNS  

1  

16  

5  

6  

10  

Oliversgift  

47.22  

Meredith Adams Krissoff  

Annapolis Yacht Club  

6  

5  

7  

18  

6  

7  

1  

Noddy  

85.74  

Brad Johnson  

Corinthian YC of Phila  

10/DNF  

4  

6  

20  

7  

8  

3  

Magic  

31.68  

Jonathan Clarke  

TAYC  

7  

6  

9  

22  

8  

9  

20  

EDMEES  

40.14  

Marshall Paterson  

Maritime Museum  

10/DNF  

10/DNS  

8  

28  

9  

 

 

For the full results on the individual races you can go to thislink: http://www.regattanetwork.com/event/10928#_newsroom+results

Governor's Cup Series Results

Pos

Sail  

Boat  

Rating

Skipper

Yacht Club

 1 

 2 

 3 

Total

Pos

1  

9  

Island Blossom  

44.94  

Corbin Penwell  

MRYC  

3  

1  

1  

5  

1  

2  

16  

Island Lark  

33.06  

Tad duPont  

TAYC  

6  

2  

3  

11  

2  

3  

2  

Silver Heel  

41.94  

Berry Kurland  

CRY&CC  

2  

10/DNF  

2  

14  

3  

4  

20  

Edmee S.  

54.84  

Marshall Patterson  

MRYC  

8  

5  

4  

17  

4  

5  

15  

Jay Dee  

0  

Dan North  

CBYC  

4  

4  

10/DNS  

18  

5  

6  

4  

Island Bird  

82.92  

John North  

CBYC  

7  

3  

10/DNF  

20  

6  

7  

3  

Magic  

31.68  

Jonathan Clarke  

Tried Avon  

1  

10/DNF  

10/DNS  

21  

7  

8  

1  

Noddy  

85.74  

Cole Meyerhoff  

corinthian YC of Phila  

5  

10/DNF  

10/DNF  

25T  

8  

9  

13  

Bufflehead  

132.66  

Michael Gorman  

CBMM  

9  

6  

10/DNF  

25T  

9  



Notes 
- Scoring System is RRS Low Point 2013-2016 

 

 

Enjoy these Videos I shot on Sunday:

RHYC Results

Results and great photos courtesy of the RHYC race commitee:

https://plus.google.com/photos/106080225991713237572/albums/6173020616462982353


RHYC Log Canoe Regatta Results

2015 Log Canoe Regatta Results

                Rock Hall Yacht Club

                    July 18-19, 2015

 

Series Standing - 3 races scored – Corrected time

Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: Sunday, July 19, 2015 12:33:24 PM EDT

Division: Log Canoe

Pos

Sail

Boat/Skipper

Rating

1

2

3

Total
Points

Pos

1

9

Island Blossom/ Corbin Penwell

44.94

1

1

1

3.00

1

2

2

Silver Heel/ Berry Kurland

41.94

2

2

4

8.00

2

3

4

Island Bird/ Pete Lesher

82.92

4

3

2

9.00

3

4

15

Jay Dee/ Dan North

0

3

4

3

10.00

4

5

13

Bufflehead

132.66

6/DNS

6/DNS

5

17.00

5

Notes

(1)

Scoring System is ISAF Low Point 2013-2016

 

Race 1

Pos

Sail

Boat/Skipper

Rating

Finish
Order

Finish
Time

Time
Allowance

Corrected
Time

Time
Behind

Pts

1  

9

Island Blossom/ Corbin Penwell

44.94

2

11:49:59.0

00:06:05.4

01:31:51.6

00:00:00.0

1.0

2  

2

Silver Heel/ Berry Kurland

41.94

3

11:52:44.0

00:05:41.0

01:35:01.0

00:03:09.4

2.0

3  

15

Jay Dee/ Dan North

0

1

11:48:18.0

00:00:00.0

01:36:16.0

00:04:24.4

3.0

4  

4

Island Bird/ Pete Lesher

82.92

4

12:22:02.0

00:11:14.1

01:58:45.9

00:26:54.2

4.0

DNS  

13

Bufflehead

132.66

DNS

No Time

00:17:58.5

No Time

No Time

6.0

Notes

(1)

Start Date/Time = Saturday, July 18, 2015 10:12:02.0, Length (nm) = 8.13, Wind 9.7 kts WSW, Course EGM

Race 2

Pos

Sail

Boat/Skipper

Rating

Finish
Order

Finish
Time

Time
Allowance

Corrected
Time

Time
Behind

Pts

1  

9

Island Blossom/ Corbin Penwell

44.94

1

15:44:01.0

00:05:53.2

01:28:07.8

00:00:00.0

1.0

2  

2

Silver Heel/ Berry Kurland

41.94

3

15:47:45.0

00:05:29.6

01:32:15.4

00:04:07.6

2.0

3  

4

Island Bird/ Pete Lesher

82.92

4

15:55:54.0

00:10:51.8

01:35:02.2

00:06:54.5

3.0

4  

15

Jay Dee/ Dan North

0

2

15:45:22.0

00:00:00.0

01:35:22.0

00:07:14.2

4.0

DNS  

13

Bufflehead

132.66

DNS

No Time

00:17:22.7

No Time

No Time

6.0

Notes

(1)

Start Date/Time = Saturday, July 18, 2015 14:10:00.0, Length (nm) = 7.86, Wind 7 kts SW, Course EGSR

Race 3

Pos

Sail

Boat/Skipper

Rating

Finish
Order

Finish
Time

Time
Allowance

Corrected
Time

Time
Behind

Pts

1  

9

Island Blossom/ Corbin Penwell

44.94

2

11:21:01.0

00:03:48.3

01:07:12.7

00:00:00.0

1.0

2  

4

Island Bird/ Pete Lesher

82.92

3

11:24:16.0

00:07:01.2

01:07:14.8

00:00:02.1

2.0

3  

15

Jay Dee/ Dan North

0

1

11:20:07.0

00:00:00.0

01:10:07.0

00:02:54.3

3.0

4  

2

Silver Heel/ Berry Kurland

41.94

4

11:25:31.0

00:03:33.1

01:11:57.9

00:04:45.2

4.0

5  

13

Bufflehead

132.66

5

11:44:50.0

00:11:13.9

01:23:36.1

00:16:23.4

5.0

Notes

(1)

Start Date/Time = Sunday, July 19, 2015 10:10:00.0, Length (nm) = 5.08, Wind 3.8 kts SW, Course A(210)GD

  

Awards: 

1st race C. Aubrey Reihl on corrected time, places 1st – 3rd

1 Island Blossom

2 Silver Heel

3 Jay Dee

 

2nd race Paul G. Schuncke  on corrected time, places 1st – 3rd

1 Island Blossom

2 Silver Heel

3 Island Bird

 

3rd race (yet to be named) on corrected time, places 1st – 3rd

1 Island Blossom

2 Island Bird

3 Jay Dee

 

1st overall elapsed time The Whittum Trophy (perpetual)

Jay Dee

 

P. Tyler Staelin (perpetual) trophy

Bufflehead

 

Overall winner on corrected time The Commodore's Cup (perpetual), places 1st – 3rd

1 Island Blossom

2 Silver Heel

                3 Island Bird


Principal Race Officer: Dyer Harris
Scorer: Connie Ranney
Race Committee: John Carey, Connie Ranney, John Swain, Harry Murphey, Gary DeVito

4th July Series Results posted!

Bad weather on Saturday caused the race to be canceled, both races on Sunday were started on time. Sunday's weather was pretty windy, around 13-15 knots with heavier puffs building through the day, 4 of the 6 boats in the afternoon race capsized.

Great photos courtesy of CBMM Photos

Log Canoe 4th of July Series
Miles River Yacht Club | June 27-28, 2015

Log Canoe (8 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

 

Sail  

Boat  

Rating

Skipper

Yacht Club

 1 

 2 

Total

Pos

2  

Silver Heel  

34.68  

Max Kurland  

Chester River Yacht & CC  

1  

2  

3  

1  

20  

Edmee S.  

54.84  

Marshall Patterson  

MRYC  

5  

1  

6  

2  

9  

Island Blossom  

44.94  

Corbin Penwell  

Miles River Yacht Club  

2  

9/DNF  

11  

3  

4  

Island Bird  

82.92  

John C. North II  

Chesapeake Bay Yacht Club  

3  

9/DNF  

12  

4  

15  

Jay Dee  

0  

Dan North  

MRYC  

4  

9/DNF  

13  

5  

22  

Flying Cloud  

8.22  

Andrew Geffken  

CBMM  

6  

9/DNF  

15  

6  

10  

Oliversgift  

47.22  

Meredith Adams Krissoff  

Annapolis Yacht Club  

9/DNS  

9/DNS  

18T  

7  

1  

Noddy  

85.74  

Brad johnson  

corinthian YC of Phila  

9/DNS  

9/DNS  

18T  

7  

 

Notes 
- Scoring System is RRS Low Point 2013-2016 
- Finishes in [brackets] denote throwouts 
- Click on race number to view detailed race information.

 

Results posted from: www.regattanetwork.com